Inginer mecanic

13 iunie 2016, 13:01

Candidatul ideal pentru postul de Inginer mecanic

  • cunostinte de limba engleza si/sau germana - obligatoriu;
  • cunostinte proiectare CAD – Autocad;
  • cunostinte utilizare SAP;
  • experienta in dezvoltarea proceselor mecanice de prelucrare, asamblare si montaj;
  • cunostinte de baza – planificarea proceselor;
  • experienta in realizarea FMEA, Flux de proces, Layout etc;
  • experienta in automotive constituie un avantaj;
  • cunostintele despre principiile de baza TPM constituie avantaj;
  • persoana bine organizata, orientata catre calitate, respectarea termenelor stabilite, cu bune capacitati de comunicare, spirit de initiativa si de echipa.

Descrierea postului de Inginer mecanic

  • defineste, dezvolta si implementeaza procese de prelucrare, asamblare si montaj pentru produse noi sau existente;
  • defineste si urmareste etapele de implementare in productie a produselor noi;
  •  realizeaza analize FMEA, diagrame de flux, Layout;
  • normeaza si face propuneri de imbunatatire a normelor de timp;
  • imbunatateste continuu si asigura calitatea proceselor;
  • analizeaza si adopta masuri in vederea reducerii costurilor;
  • asigura respectarea cerintelor tehnice definite de clienti;
  • propune solutii tehnice care sa conduca la optimizarea tehnologiei de fabricatie , a performantelor echipamentelor si a calitatii produsului;
  • elaboreaza caiete de sarcini pentru utilajele noi ce urmeaza a fi achizitionate, pentru dezvoltarea dispozitivelor necesare, etc.
  • urmareste si asigura implementarea la termen a proiectelor pe care le coordoneaza
  •  colaboreaza cu celelalte departamente in vederea optimizarii procesului de productie;
  • ofera suport tehnic in ceea ce priveste definirea actiunilor corective.

Descrierea companiei

ThyssenKrupp Bilstein Compa S.A. este o prestigioasa companie multinationala cu renume mondial. Marca Bilstein este de multi ani sinonima cu calitatea si performanta in domeniul amortizoarelor auto. De la echipe de competitii in sporturile cu motor, la firme specializate in tuning si pana la cei mai renumiti constructori de autovehicule, precum BMW, Ferrari, General Motors, Jaguar, Maserati, Mercedes, Porsche, Subaru, tehnologia si capacitatea de inovatie a Bilstein este folosita si apreciata pe toate meridianele globului.

Pentru mai multe detalii, te rugăm să accesezi: www.bilstein.ro