Responsabil Parc Auto

18 august 2016, 10:27

Candidatul ideal pentru postul de Responsabil Parc Auto:

  • Studii: medii sau superioare, de preferinta in domeniul economic, sau tehnic.
  • Inteligenta, capacitate de analiza si de ordine/disciplina, judecata rapida;
  • Atentie la detalii, acuitate vizuala, indemanare;
  • Capacitate de asumare a responsabilitatilor si de gestionare a problemelor concomitente, situatiilor de criza, finalizare a operatiilor in termenul stabilit;
  • Rezistenta la sarcini repetitive si stres;
  •  Capacitate buna de relationare interumana, spirit de echipa;
  • Proactiv, eficient, orientat catre rezultate si eficientizarea muncii;
  • Eficienta folosirii masinilor, resurselor materiale, procentaj minimal de erori;
  • Urmarirea permanenta a stocurilor, actelor si sesizarea la timp a sincopelor si intarzierilor, sau a erorilor. Generarea de actiuni responsabile pentru remediere.

Descrierea postului de Responsabil Parc Auto:

  • Administreaza, coordoneaza si gestioneaza asigurarea functionarii parcului auto;
  • Organizeaza si realizeaza toate actele necesare aferente administratii si functionarii parcului auto;
  • Se ingrijeste de consumurile specifice parcului auto ( anvelope, carburanti, piese auto etc.);
  • Administreaza bugetul de cheltuieli aferent parcului auto, reparatiilor si carburantilor;
  • Organizeaza si controleaza activitatea personalului care foloseste parcul auto: soferii si personalul tehnic in vederea realizarii sarcinilor de transport in conditii de calitate si siguranta;
  • Asigura fluxul de informatii dinspre si catre soferi;
  • Mentine relatia cu Registrul Auto, Politie, Companiile de Asigurari, Companiile de Leasing, Service-urile Auto;
  • Verifica, instruieste, organizeaza si tine evidenta documentelor autovehiculelor parcului auto:
    1. ITP, rovigneta, dovada tahograf si limitare viteza, politele CASCO si RCA;
    2. Rute de transport, foi de parcurs, registre, foi de drum, ordine de deplasare, bonuri de combustibil, diagrame;
  • Colaboreaza cu coordonatorul SSM si HR-ul pentru actele necesare conducatorilor auto: fisa medicala, aviz psihologic, etc;
  • Obtine documentele si avizele necesare pentru exploatarea parcului auto;
  • Preda si primeste pe baza de proces verbal de receptie autovehiculele si utilajele in exploatarea conducatorilor auto/utilizatorilor;
  • Asigura verificarea starii tehnice a autovehiculelor;
  • Tine evidenta starii tehnice a autovehiculelor din parcul auto;
  • Supervizeaza efectuarea reviziilor tehnice;
  • Elaboreaza programe de reparatii si intretinere pentru masini si utilaje;
  • Coordoneaza activitatea de intretinere si reparatii;
  • Asigura permanent masini si utilaje in stare de functionare;
  • Intocmeste rapoarte catre superiori- saptamanale, periodice si/sau la cerere;
  • Asigura gestiunea si miscarea fizica si scriptica a bunurilor materiale ale departamentului de MONTAJ
  • Asigura gestiunea stocurilor de bunuri materiale:
    - Opereaza in stoc miscarile de bunuri materiale;
    - Pastreaza documentele justificative legate de bunurile materiale;
    - Efectueaza inventarul stocului de bunuri materiale;
    - Participa activ la operatiunile de predare/preluare a acestora la/din magazia firmei;
    - Raporteaza superiorului ierarhic orice neconcordanta intre stocul fizic si cel scriptic;
    - Ofera informatii despre stocuri departamentelor firmei;
    - Respecta legislatia de gestiune a stocurilor.
  • Introduce bunurile materiale in stoc in baza documentelor de intrare:
    - Efectueaza operatiuni de intrare in stoc a bunurilor materiale;
    - Efectueaza receptia fizica la intrarea in magazia firmei;
    - Raporteaza superiorului ierarhic diferentele intre fizic si scriptic, aparuta la receptie;
    - Inregistreaza, prelucreaza si pastreaza informatiile referitoare la situatia stocurilor;
    - Raporteaza lunar rezultatele activitatii de gestiune a stocului;
    - Utilizeaza eficient spatiul de depozitare.
  • Asigura miscarea stocurilor:
    - Efectueaza transferurile, predarea de bunuri materiale;
    - Pastreaza evidenta documentelor emise, cu semnaturile de predare/primire la zi;
    - Emite avize, procese-verbale pentru bunurile materiale, in conditiile prevazute de lege;
    - Urmareste completarea documentelor fiscale conform legislatiei;
    - Transmite catre superiorul ierarhic orice reclamatie privind bunurile departamentului de MONTAJ.
  • Raspunde de acuratetea inregistrarilor in stoc, inregistrarea sistematica si cronologica a datelor privind stocurile, indeplinirea la timp si intocmai a sarcinilor specifice trasate sau stabilite de superiorul ierarhic, sau de colegi din cadrul departamentului MONTAJ.
  • Asigura calitatea raportarilor si a informarilor, predarea/preluarea bunurilor material, in timpul cel mai scurt si in conditii optime.
  • Aprovizioneaza locul de munca cu materiale, consumabile necesare.
  • Asigura intretinerea, reglajul masinilor, utilajelor. Comunica imediat orice neconformitate, sau neregula aparuta in activitatea curenta.

Pentru mai multe detalii, te rugăm să accesezi:  www.adecco.ro