Final senzațional al sezonului WRX in Africa de Sud

17 decembrie 2019, 11:44

Sezonul World Rallycross 2019 va rămâne unul dintre cele mai urmărite și mai interesante sezoane din istoria sportului cu motor. Suntem mândri că personalul și tehnologia KYB au jucat un rol de susținere pentru unul dintre principalii protagoniști, Andreas Bakkerud, de la Monster Energy Cartel.

RX Cartel a fost confirmat și înscris în ultimele momente, înainte de termenul din 2019. Cu o pregătire minimă, a fost un triumf pentru echipă că a reușit, pe parcursul unui an plin de emoții, să înscrie doi șoferi și că ambii șoferi au apărut pe podium. Susținuți de EKS, care l-a introdus şi pe debutantul de la Supercar Krisztian Szabo, toți cei trei șoferi s-au bucurat de urcări spectaculoase și căderi frustrante de-a lungul sezonului, înainte de ultima cursă a anului la Killarney, Africa de Sud, pe 9 noiembrie.

Liam Doran a terminat pe locul 8 la general cu 114 puncte, aceasta fiind o mare realizare pentru șoferul britanic. Șoferul maghiar al EKS, Krisztian Szabo, a terminat pe locul 10 în primul său sezon complet în WorldRX Supercars, cu 99 de puncte. Monster Energy RX Cartel a terminat ca echipă pe locul 3 la general, cu 299 de puncte.

Andreas Bakkerud a încheiat sezonul după 196 de curse cu 211 puncte cu suedezul Timmy Hansen. După ore de deliberare din partea oficialilor cursei cu privire la un contact  în turul șase din cursa finală, rezultatul a fost confirmat, iar norvegianul Bakkerud a ajuns pe locul doi pe baza câștigurilor cursei.

KYB a fost partener al EKS și Monster Energy RX Cartel pentru Campionatul Mondial de Rallycross FIA 2019. Ambele echipe au folosit amortizoare și servodirecția electronică KYB și sunt susținute de ingineri experți KYB la curse și la testare. Tot personalul KYB Corporation felicită toți șoferii, inginerii și personalul de suport pentru ambele echipe la finalul unui sezon strălucit. Așteptăm cu nerăbdare sezonul 2020…

KYB este unul dintre cei mai mari producători de amortizoare auto, din lume, pentru echipare originală, unul din fiecare cinci autovehicule ieșind de pe linia de producție având montate amortizoare KYB ca dotare standard. Pentru aftermarket KYB furnizează, de asemenea, în Europa o gamă extinsă de arcuri elicoidale alături de kit-urile de montaj a suspensiei și kit-uri de protecție.