Administrator sistem informatic

9 mai 2022, 10:49

Candidatul Ideal pentru postul de Administrator sistem informatic

Daca doresti sa faci parte dintr-o echipa profesionista care administreaza o retea complexa in permanenta dezvoltare cu posibilitatea de a participa la proiecte complexe in domeniul IT, te asteptam sa aplici pentru postul de Administrator sistem informatic.

Viitorul nostru coleg trebuie sa indeplineasca conditiile de mai jos:

  • Studii superioare finalizate, preferabil de profil IT;
  • Experienta in administrare software si hardware de minim 5 ani;
  • Rezistenta la stres si la solicitarile intelectuale;
  • Disponibilitate la program de lucru prelungit si deplasari;
  • Permis auto cat. B.

Abilitati si Comportamente:

  • Flexibilitate;
  • Creativitate si spirit de initiativa;
  • Entuziasm si atitudine pozitiva;
  • Orientare catre rezultate.;
  • Excelente abilitati de comunicare si relationare interpersonala;
  • Viziune si gandire strategica;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Culegere, clasificare si interpretare a informatiilor;
  • Pregatire de materiale si rapoarte.

Descrierea postului de Administrator sistem informatic

Sarcinile postului:

  • Participa activ si se implica continuu in aplicarea Regulamentului de Utiliare a Sistemului Informatic al companiei (RUSI).
  • Asigura helpdesk la nivel software si hardware pentru personalul companiei din sediul central si din locatiile din tara.
  • Configureaza si asigura asistenta/instruire pentru programele din platforma Microsoft 365, si a utilitarelor software necesare in desfasurarea activatii de zi cu zi a angajatilor Augsburg International.
  • Colaboreaza cu partenerii companiei pentru rezolvarea problemelor legate de utilizarea diferitelor pachete software si sisteme hardware utilizate in cadrul companiei.
  • Asigura buna functionare a sistemelor de supraveghere video si colaboreaza cu partenerii externi pentru remedierea disfunctionalitatilor aparute.
  • Verifica posibilele probleme de securitate, aplica recomandarile producatorilor si deschide tichete de incident la echipele de suport ale furnizorilor de servicii externe;
  • Participa la designul retelei, realizeaza configurarea si activitatile de mentenanta ale retelei, inclusiv conexiunile cu birourile externe, astfel incat acestea sa functioneze in conditii optime;
  • Realizeaza actiuni de consultanta si/sau instruire destinate utilizatorilor sistemului informatic pentru componentele software si hardware utilizate in cadrul companiei.
  • Instaleaza, configureaza si asigura mentenanta sistemelor de operare client pentru statii de lucru si laptop-uri.
  • Raspunde de actualizarea (mentenanta) sistemelor de operare Windows Server si Windows Client: security, critical, ordindary updates, patch-uri. Se informeaza activ cu privire la noile update-uri publicate, testeaza in prealabil si tine cont de bug-urile prezente in update-urile aparute pentru a nu afecta functionalitatea serverelor si a statiilor de lucru/notebook-uri.
  • Configureaza si asigura mentenanta sistemului de scanere wireless (inclusiv sistemului de access pointuri wireless) utilizat in depozitele companiei pentru receptia/inventarierea marfurilor.
  • Coordoneaza din punct de vedere IT actiunile de deschidere/mutare a punctelor de lucru ale companiei si se asigura de respectarea procedurilor IT privind operatiunile de mutare/deschidere a acestora.
  • Elaboreaza si intretine documentatia in format electronic cu privire la reteaua de date si telecomunicatii precum si la diagramele IT pentru punctele de lucru ale companiei.
  • Monitorizeaza conexiunile VPN si Internet ale companiei si intervine prompt pentru remedierea problemelor aparute in functionarea retelei de date.

Descrierea companiei

Din 1996 pe piata din Romania, Augsburg International este distribuitor oficial si partener de incredere al celor mai consacrati producatori de piese auto.

Suntem o super-echipa de peste 650 de persoane, care asigura cele mai inalte standarde la importul si distributia en-gros pentru piese de schimb, mecanica si caroserie, echipamente de service, servicii de managementul flotei, pentru autoturisme, vehicule comerciale si camioane, prin reteaua proprie de depozite regionale. Cei mai consacrati producatori auto ne sunt parteneri, iar asta ne onoreaza si ne responsabilizeaza.

La Augsburg International, dezvoltarea echipei este permanenta si constanta. Ne instruim, evoluam, ne delectam. Toate acestea pentru ca la Augsburg International mediul de lucru este la fel de important ca orice alt aspect al business-ului. Stim ca echipa inseamna forta si pasiune comuna.

Vedem cultura Augsburg International drept un avantaj competitiv si toate demersurile noastre sunt orientate catre dezvoltarea si mentinerea unui mediu de lucru atractiv si dinamic, in care oamenii inteligenti, motivati si creativi reusesc.

Pentru mai multe informații puteți vizita pagina noastră www.augsburg.ro