Manager Vanzari si Marketing

19 iunie 2019, 10:11

Candidatul ideal pentru postul de Manager Vanzari si Marketing

  • Studii superioare în domeniul tehnic/ economic
  • Minim 5 ani experiență în Vânzări/ Marketing
  • Cunoștințe în domeniul auto
  • Excelente abilități operare PC
  • Cunoștințe limba engleză nivel avansat
  • Experiența în coordonarea unei echipe constituie avantaj
  • Persoană organizată, atentă la detalii, cu gândire logică și analitică
  • Atitudine proactivă, orientată către rezultat
  • Bune abilități de rezolvare a problemelor
  • Excelente abilități de comunicare interpersonală
  • Dornic să atingă noi obiective de performanță

Descrierea postului de Manager Vanzari si Marketing

  • Instruirea, coordonarea, îndrumarea și supervizarea reprezentanților comerciali în vederea realizării obiectivelor din politica comercială (număr de unitați vândute lunar/trimestrial/anual, portofoliu de clienți, acțiune de stocare, prospectare, etc.)
  • Se preocupă în permanență de creșterea nivelului de satisfacție al clientului,  de obținerea de informații și date din piață referitoare la clienți și concurența
  • Monitorizează modul de îndeplinire al obiectivelor calitative și cantitative ale personalului din subordine
  • Controlează, urmărește și răspunde de indeplinirea indicatorilor stabiliți prin bugetul de venituri și cheltuieli la nivelul departamentului
  • Urmarește și răspunde de P&L aferent departamentului
  • Conduce ședințele operative săptămânale
  • Participă activ la stabilirea mixului de vehicule și se asigură de respectarea rolling-ului de producție
  • Propune proiecte și participă la elaborarea de strategii vizând îndeplinirea obiectivelor comerciale
  • Verifică și propune spre aprobare comisioanele la vânzare a reprezentanților comerciali
  • Intocmește și transmite personalului din subordine lista de prețuri
  • Se documentează permanent cu privire la noutățile apărute
  • Prelucrează cu personalul din subordine toate modificările legislative și noutățile care apar pe linia vânzării de autovehicule
  • Negociază și incheie contracte de vânzări, urmărind respectarea clauzelor acestora în conformitate cu política și strategia comercială a companiei
  • Propune obiective calitative specifice pentru personalul din subordine, în concordanță cu obiectivele departamentului și ale companiei
  • Urmarește respectarea politicii de vânzări departamentale
  • Coordonează, evaluează și dezvoltă echipa de vânzări în vederea realizării obiectivelor stabilite conform Politicii comerciale

Descrierea companiei

IVECO , parte a grupului CNH Industrial, reprezintă 150 de ani de eforturi continue alături de clienți în peste 160 de țări, pe 5 continente. În anul 2013, IVECO a decis, din dorința de a-și întări imaginea în România, înființarea dealer-ului de proprietate, IVECO TRUCK SERVICES , unicul din Sud- Estul Europei.
În toata această perioadă, IVECO TRUCK SERVICES a dezvoltat un business sustenabil, promovând profesionalismul și valorile Iveco in Romania, aflat într-o continuă expansiune este în căutarea unui nou membru de echipă care să reprezinte și să promoveze imaginea companiei, alături și cu suportul echipei manageriale centrale.

Pentru mai multe detalii, te rugăm să accesezi  ivecotruckservices.ro